fdroidserver 0.9 - en to it translation catalogue (550 entries)

en: 
    SSH public key to be used as deploy key:
it: 
    Chiave pubblica SSH da usare come chiave di deploy:

en: 
    {path} encoded for the DEBUG_KEYSTORE secret variable:
it: 
    {path} codificato per la variabile segreta DEBUG_KEYSTORE:

en: "%s/" has no matching metadata file!
it: "%s/" non ha un file di metadati corrispondente!

en: "local_copy_dir" {path} does not exist!
it: La directory principale per "local_copy_dir" {path} non esiste!

en: "{apkfilename}" is already installed on {dev}.
it: "{apkfilename}" è già installato su {dev}.

en: "{path}" contains outdated {name} ({version})
it: "{path}" contiene {name} obsoleto ({version})

en: "{path}" contains recent {name} ({version})
it: "{path}" contiene {name} recente ({version})

en: "{path}" exists but s3cmd is not installed!
it: "{path}" esiste ma s3cmd non è installato!

en: "{path}" is not a supported file format (use: metadata/*.yml)
it: "{path}" non è un formato accettato (usa: metadata/*.yml)

en: "{path}" is signed by a key that is not allowed:
it: "{path}" è firmato da una chiave non autorizzata:

en: "{url}" is not a valid URL!
it: "{url}" non è un URL valido!

en: %(option)s option requires %(number)d argument | %(option)s option requires %(number)d arguments
it[0]: l'opzione %(option)s richiede l'argomento %(number)d
it[1]: l'opzione %(option)s richiede gli argomenti %(number)d

en: %(prog)s: error: %(message)s
it: %(prog)s: errore: %(message)s

en: %d problems found
it: trovati %d problemi

en: %prog [options]
it: %prog [opzioni]

en: %r is not callable
it: %r non è richiamabile

en: %s did not produce a dict!
it: %s non ha prodotto un dict!

en: %s has bad SHA-256: %s
it: %s ha un SHA-256 errato: %s

en: %s is not an accepted build field
it: %s non è un campo di build accettato

en: %s option does not take a value
it: l'opzione %s non accetta un valore

en: 'keypass' not found in config.yml!
it: "keypass" non trovato in config.yml!

en: 'keystore' is NONE and 'smartcardoptions' is blank!
it: 'keystore' è NONE e 'smartcardoptions' è vuoto!

en: 'keystore' not found in config.yml!
it: "keystore" non trovato in config.yml!

en: 'keystorepass' not found in config.yml!
it: "keystorepass" non trovato in config.yml!

en: 'repo_keyalias' not found in config.yml!
it: "repo_keyalias" non trovato in config.yml!

en: 'required' is an invalid argument for positionals
it: "required" è un argomento invalido per i posizionali

en: 'sdk_path' not set in config.yml!
it: "sdk_path" non impostato in config.yml!

en: '{aapt}' is too old, fdroid requires build-tools-{version} or newer!
it: '{aapt}' è troppo vecchio, fdroid richiede build-tools-{version} o più recente!

en: '{field}' will be in random order! Use () or [] brackets if order is important!
it: "{field}" sarà in ordine casuale! Usa le parentesi () o [] se l'ordine è importante!

en: '{path}' failed to execute!
it: Esecuzione di "{path}" fallita!

en: '{path}' has invalid format, it should be a dictionary!
it: '{path}' ha un formato non valido, dovrebbe essere un dizionario!

en: '{value}' is not a valid {field} in {appid}. Regex pattern: {pattern}
it: "{value}" non è un {field} valido in {appid}. Espressione regolare: {pattern}

en: '{value}' is not a valid {field}, should be {pattern}
it: "{value}" non è un {field} valido, dovrebbe essere {pattern}

en: ...checkupdate failed for {appid} : {error}
it: ...checkupdate fallito per {appid}:{error}

en: .__call__() not defined
it: .__call__() non definita

en: /issues is missing
it: /issues è mancante

en: A URL is required as an argument!
it: È richiesto un URL come argomento!

en: Add PGP signatures using GnuPG for packages in repo
it: Aggiungi firme PGP con GnuPG per i pacchetti in un repository

en: Add a repo signing key to an unsigned repo
it: Aggiungi una chiave di firma ad un repository non firmato

en: Add skeleton metadata files for APKs that are missing them
it: Aggiungi i file scheletro di metadata agli APK che sono senza

en: Adding new repo for only {name}
it: Aggiungendo un repository solo per {name}

en: Alias of the repo signing key in the keystore
it: Alias della chiave di firma del repository nel keystore

en: AllowedAPKSigningKeys missing but reference binary supplied
it: AllowedAPKSigningKeys mancante ma il riferimento binario è stato fornito

en: Allows a different revision (or git branch) to be specified for the initial import
it: Permetti di specificare una revisione (o branch git) diversa per l'importazione iniziale

en: Also mirror the full archive section
it: Esegui il mirroring anche per l'intera sezione archivi

en: Also warn about formatting issues, like rewritemeta -l
it: Avvisa anche dei problemi di formattazione, come rewritemeta -l

en: Android AAR library
it: Libreria Android AAR

en: Android APK file
it: File APK per Android

en: Android DEX code
it: Codice DEX Android

en: Android SDK not found at {path}!
it: Android SDK non trovato in {path}!

en: Android SDK path '{path}' does not exist!
it: Il path di Android SDK "{path}" non esiste!

en: Android SDK path '{path}' is not a directory!
it: Il path di Android SDK "{path}" non è una directory!

en: Android SDK tool {cmd} not found!
it: Strumento Android SDK {cmd} non trovato!

en: App has Binaries but does not have corresponding AllowedAPKSigningKeys to pin certificate.
it: L'app ha Binaries ma non ha AllowedAPKSigningKeys corrispondente per fissare il certificato.

en: App has NoSourceSince or ArchivePolicy "0 versions" but AutoUpdateMode or UpdateCheckMode are not None
it: L'app ha NoSourceSince o ArchivePolicy "0 versioni" ma AutoUpdateMode o UpdateCheckMode non sono None

en: App is in '{repo}' but has a link to {url}
it: L'app è in "{repo}" ma ha un collegamento a {url}

en: App version has binary but does not have corresponding AllowedAPKSigningKeys to pin certificate.
it: La versione dell'app ha il file binario ma non ha un AllowedAPKSigningKeys corrispondente per fissare il certificato.

en: Appending .git is not necessary
it: Non è necessario aggiungere ".git"

en: Archiving {apkfilename} with invalid signature!
it: Archiviando {apkfilename} con una firma invalida!

en: AutoUpdateMode with UpdateCheckMode: HTTP must have a pattern.
it: AutoUpdateMode con UpdateCheckMode: HTTP deve avere uno schema.

en: Bad entry type "{mirrortype}" in mirrors config: {mirror}
it: Tipo di voce "{mirrortype}" errato nella configurazione dei mirror: {mirror}

en: Base URL to mirror, can include the index signing key using the query string: ?fingerprint=
it: Indirizzo URL base per il mirror, può includere la chiave di firma dell'indice utilizzando la query string: ?fingerprint=

en: Branch '{branch}' used as commit in build '{versionName}'
it: Branch "{branch}"usata come commit nella build "{versionName}"

en: Branch '{branch}' used as commit in srclib '{srclib}'
it: Branch "{branch}" usata come commit in srclib "{srclib}"

en: Broken symlink: {path}
it: Collegamento simbolico orfano: {path}

en: Build a package from source
it: Costruisci un pacchetto dai sorgenti

en: Build all applications available
it: Costruisci tutte le applicazioni disponibili

en: Build generated by `fdroid import` - remove disable line once ready
it: Build generata da "froid import" - rimuovi disable line quando ha finito

en: Build metadata git repo has uncommited changes!
it: Il repository git dei metadati di compilazione ha modifiche non autorizzate!

en: Build only the latest version of each package
it: Costruisci solo l'ultima versione di ciascun pacchetto

en: Built repo based in "%s" with this config:
it: Costruito il repository in "%s" con questa configurazione:

en: Can't auto-update app with no CurrentVersionCode
it: Impossibile aggiornare automaticamente app prive del CurrentVersionCode

en: Can't build due to {} error while scanning | Can't build due to {} errors while scanning
it[0]: Impossibile costruire a causa di un errore con {} durante la scansione
it[1]: Impossibile costruire a causa di errori con {} durante la scansione

en: Cannot rewrite "{path}"
it: Impossibile riscrivere "{path}"

en: Categories '%s' is not valid
it: La categoria "%s" non è valida

en: Categories are not set
it: Le categorie non sono impostate

en: Check for updates to applications
it: Cerca gli aggiornamenti delle applicazioni

en: Checking archiving for {appid} - apks:{integer}, keepversions:{keep}, archapks:{arch}
it: Controllo dell'archiviazione per {appid} - apks:{integer}, keepversions:{keep}, archapks:{arch}

en: Clean update - don't uses caches, reprocess all APKs
it: Aggiornamento pulito - non usa cache, riprocessa tutti gli APK

en: Comma separated list of categories.
it: Lista di categorie separate da una virgola.

en: Command '%s' not recognised.
it: Comando "%s" non riconosciuto.

en: Commit changes
it: Cambiamenti del commit

en: Conflicting "{field}" definitions between .yml and localized files:
it: Definizioni "{field}" in conflitto tra .yml e file localizzati:

en: Conflicting arguments: '--verbose' and '--quiet' can not be specified at the same time.
it: Argomenti in conflitto: '--verbose' e '--quiet' non possono essere specificati contemporaneamente.

en: Conflicting config files! Using {newfile}, ignoring {oldfile}!
it: File di configurazione in conflitto! Utilizzando {newfile}, ignorando {oldfile}!

en: Could not find '{command}' on your system
it: Impossibile trovare "{command}" sul tuo sistema

en: Could not find latest version code
it: Impossibile trovare il codice della versione più recente

en: Could not find latest version name
it: Impossibile trovare il nome della versione più recente

en: Could not find {path} to remove it
it: Impossibile trovare {path} da rimuovere

en: Could not open APK {path} for analysis:
it: Impossibile aprire il file APK {path} per l'analisi:

en: Could not parse size "{size}", wrong type "{type}"
it: Impossibile analizzare la dimensione "{size}", tipo sbagliato "{type}"

en: Couldn't find Application ID
it: Impossibile trovare l'ID dell'applicazione

en: Couldn't find any version information
it: Impossibile trovare informazioni sulla versione

en: Couldn't find package ID
it: Impossibile trovare l'ID del pacchetto

en: Cowardily refusing to overwrite existing signing key setup!
it: Mi rifiuto di sovrascrivere il setup della chiave di firma già esistente!

en: Created new container "{name}"
it: Nuovo container "{name}" creato

en: Creating "{path}" for configuring s3cmd.
it: Creazione "{path}" per configurazione s3cmd.

en: Creating log directory
it: Creazione della directory dei log

en: Creating new S3 bucket: {url}
it: Creazione di un nuovo bucket S3: {url}

en: Creating output directory
it: Creazione della directory di output

en: Creating signed index with this key (SHA256):
it: Creazione di un indice firmato con questa chiave (SHA256):

en: Creating temporary directory
it: Creazione della directory temporanea

en: Creating unsigned index in preparation for signing
it: Creazione dell'indice non firmato in preparazione della firma

en: CurrentVersionCode {cv} is less than oldest build entry {versionCode}
it: CurrentVersionCode {cv} è inferiore alla voce di build più vecchia {versionCode}

en: DEBUG_KEYSTORE is not set or the value is incomplete
it: DEBUG_KEYSTORE non impostato o il valore è incompleto

en: Delete APKs and/or OBBs without metadata from the repo
it: Cancella gli APK e/o OBB senza metadati dal repository

en: Deleting archive, repo is too big ({size} max {limit})
it: Eliminazione dell'archivio, il repository è troppo grande ({size} max {limit})

en: Deleting git-mirror history, repo is too big ({size} max {limit})
it: Eliminazione della cronologia git-mirror, il repository è troppo grande ({size} max {limit})

en: Deleting unknown file: {path}
it: Cancellazione del file sconosciuto: {path}

en: Description '%s' is just the app's summary
it: La descrizione "%s" è solo il riassunto dell'app

en: Description has a duplicate line
it: La descrizione ha una riga duplicata

en: Description has a list (%s) but it isn't bulleted (*) nor numbered (#)
it: La descrizione ha un elenco (%s) ma non è puntato (*) né numerato (#)

en: Description of length {length} is over the {limit} char limit
it: La descrizione di lunghezza {length} supera il limite di {limit} caratteri

en: Do not add 'disable:' to the generated build entries
it: Non aggiungere 'disable:' alle voci di compilazione generate

en: Do not deploy the new files to the repo
it: Non distribuire i nuovi file nel repository

en: Do not include "{path}" in URL!
it: Non includere "{path}" nell'URL!

en: Do not prompt for Android SDK path, just fail
it: Non chiedere il path di Android SDK, esci subito con un errore

en: Do not remove the private keys generated from the keystore
it: Non rimuovere le chiavi private generate dal keystore

en: Don't create a source tarball, useful when testing a build
it: Non creare un tarball sorgente, utile per testare una build

en: Don't refresh the repository, useful when testing a build with no internet connection
it: Non aggiornare il repository, utile per testare una build offline

en: Don't use rsync checksums
it: Non usare checksum rsync

en: Download complete mirrors of small repos
it: Scarica mirror completi di piccoli repository

en: Downloading %s
it: Scaricando %s

en: Downloading the repository already failed once, not trying again.
it: Lo scaricamento del repository è gia fallito una volta, non verrà riprovato.

en: Downloading {url} failed. {error}
it: Scaricamento di {url} fallito. {error}

en: Duplicate Anti-Feature declaration at {path} was ignored!
it: La dichiarazione di Anti-Feature duplicata in {path} è stata ignorata!

en: Duplicate entry "%s" in mirrors config!
it: Voce "%s" duplicata nella configurazione dei mirror!

en: Duplicate link in '{field}': {url}
it: Link duplicato in '{field}': {url}

en: ERROR: The "server" subcommand has been removed, use "deploy"!
it: ERRORE: il sottocomando "server" è stato rimosso, usa "deploy"!

en: ERROR: this command should never be used to mirror f-droid.org!
    A full mirror of f-droid.org requires more than 200GB.
it: ERRORE: questo comando non deve mai essere utilizzato per il mirror f-droid.org!
    L’intero mirror di f-droid.org richiede più di 200GB.

en: ERROR: unsupported CI type, patches welcome!
it: ERRORE: tipo di CI non supportato, le patch sono benvenute!

en: ERROR: unsupported git host "%s", patches welcome!
it: ERRORE: host git "%s" non supportato, le patch sono benvenute!

en: Encoding is set to '{enc}' fdroid might run into encoding issues. Please set it to 'UTF-8' for best results.
it: La codifica è impostata su "{enc}" fdroid potrebbe incorrere in problemi di codifica. Impostalo su "UTF-8" per ottenere i migliori risultati.

en: Enter the path to the Android SDK (%s) here:
    >
it: Inserisci qui il percorso dell'Android SDK (%s):
    >

en: Environment variable {var} from {configname} is not set!
it: La variabile d'ambiente {var} da {configname} non è impostata!

en: Error while getting repo address
it: Errore nell'ottenere l'indirizzo del repo

en: Exit with a non-zero code if problems were found
it: Esci con un codice diverso da zero se sono stati rilevati problemi

en: Extract application metadata from a source repository
it: Estrarre i metadati dell'applicazione da una repository di origine

en: Extract signatures from APKs
it: Estrai le firme dagli APK

en: Failed copying {path}: {error}
it: Copia non riuscita {path}: {error}

en: Failed fetching signatures for '{apkfilename}': {error}
it: Impossibile recuperare le firme per '{apkfilename}': {error}

en: Failed reading {path}: {error}
it: Impossibile leggere {path}: {error}

en: Failed resizing {path}: {error}
it: Impossibile ridimensionare {path}: {error}

en: Failed to create S3 bucket: {url}
it: Impossibile creare il bucket S3: {url}

en: Failed to get APK information, deleting {path}
it: Impossibile ottenere informazioni dell’APK, eliminando {path}

en: Failed to get APK information, skipping {path}
it: Impossibile ottenere informazioni dell’APK, saltando {path}

en: Failed to get APK signing key fingerprint
it: Impossibile ottenere l'impronta digitale della chiave di firma del pacchetto APK

en: Failed to install '{apkfilename}' on {dev}: {error}
it: Impossibile installare '{apkfilename}' su {dev}: {error}

en: Failed to sign application
it: Impossibile firmare l'applicazione

en: Fetched buildserverid from VM: {buildserverid}
it: Buildserverid recuperato dalla VM: {buildserverid}

en: Fetched signatures for '{apkfilename}' -> '{sigdir}'
it: Firme recuperate per "{apkfilename}" -> "{sigdir}"

en: File disappeared while processing it: {path}
it: Il file è scomparso durante l'elaborazione: {path}

en: Finished
it: Finito

en: Flattr donation methods belong in the FlattrID: field
it: I metodi di donazione di Flattr appartengono al campo FlattrID

en: Forbidden HTML tags
it: Tag HTML vietati

en: Force build of disabled apps, and carries on regardless of scan problems. Only allowed in test mode.
it: Forza la compilazione delle app disabilitate e prosegui indipendentemente dai problemi di scansione. Consentito solo in modalità test.

en: Force halting build after {0} sec timeout!
it: Forza l'arresto della compilazione dopo il timeout di {0} sec!

en: Force scan of disabled apps and builds.
it: Forza la scansione di app e build disabilitate.

en: Found "{path}" graphic without metadata for app "{name}"!
it: Trovato l'elemento grafico "{path}" senza metadati per l'app "{name}"!

en: Found bad funding file "{path}" for "{name}":
it: Trovato file di finanziamento non valido "{path}" per "{name}":

en: Found invalid appids in arguments
it: Trovati appid non validi negli argomenti

en: Found invalid versionCodes for some apps
it: Trovati codici di versione non validi per alcune app

en: Found multiple JAR Signature Block Files in {path}
it: Trovati più file di blocco della firma JAR in {path}

en: Found multiple metadata files for {appid}
it: Trovati più file di metadati per {appid}

en: Found multiple signing certificates for repository.
it: Trovati più certificati di firma per il repository.

en: Found no signing certificates for repository.
it: Nessun certificato di firma trovato per il repository.

en: Found non-file at %s
it: Trovato non-file in %s

en: Found {apkfilename} at {url}
it: Trovato {apkfilename} in {url}

en: Found {count} problems in {filename}
it: Trovati {count} problemi in {filename}

en: Found {count} warnings in {filename}
it: Trovati {count} avvisi in {filename}

en: Generated skeleton metadata for {appid}
it: Metadati dello scheletro generati per {appid}

en: Git checkout of '%s' failed
it: Checkout Git di "%s" non riuscito

en: Git clean failed
it: Git clean non riuscito

en: Git fetch failed
it: Recupero Git non riuscito

en: Git prune failed
it: Cancellazione Git non riuscita

en: Git remote set-head failed: "%s"
it: Set-head remoto Git non riuscito: "%s"

en: Git reset failed
it: Ripristino Git non riuscito

en: Git submodule sync failed
it: Sincronizzazione del sottomodulo Git non riuscita

en: Git submodule update failed
it: Aggiornamento del sottomodulo Git non riuscito

en: HTTPS must be used with Subversion URLs!
it: HTTPS deve essere utilizzato con gli URL Subversion!

en: If a git mirror gets to big, allow the archive to be deleted
it: Se un mirror git diventa troppo grande, consenti l'eliminazione dell'archivio

en: If this upload fails, try manually uploading to {url}
it: Se il caricamento non riesce, prova a caricare manualmente su {url}

en: Ignoring '{field}' in '{metapath}' metadata because it is deprecated.
it: Ignorando i metadati '{field}' in '{metapath}' perché obsoleti.

en: Ignoring FUNDING.yml entry longer than 2048: %s
it: Ignorando la voce FUNDING.yml più lunga di 2048: %s

en: Ignoring bad element in manifest: %s
it: Ignorato elemento errato nel manifest: %s

en: Ignoring package without metadata:
it: Ignorare il pacchetto senza metadati:

en: Ignoring stale cache data for {apkfilename}
it: Ignorare i dati della cache obsoleti per {apkfilename}

en: Include APKs that are signed with disabled algorithms like MD5
it: Includere gli APK firmati con algoritmi disabilitati come MD5

en: Include the PGP signature .asc files in the mirror
it: Includere i file .asc della firma PGP nel mirror

en: Include the build logs in the mirror
it: Includere i log di build nel mirror

en: Include the source tarballs in the mirror
it: Includere i tarball dei sorgenti nel mirror

en: Including metadata from %s@%s
it: Includo metadati da %s@%s

en: Including metadata from {path}
it: Includo metadati da {path}

en: Initialising submodules
it: Inizializzazione dei sottomoduli

en: Install all signed applications available
it: Installa tutte le applicazioni firmate disponibili

en: Install built packages on devices
it: Installa i pacchetti costruiti su dispositivi

en: Installing %s...
it: Installando %s...

en: Installing '{apkfilename}' on {dev}...
it: Installazione di '{apkfilename}' su {dev}...

en: Interact with the repo HTTP server
it: Interagisci col server HTTP del repository

en: Invalid APK
it: APK non valido

en: Invalid AutoUpdateMode: {mode}
it: Modalità di aggiornamento automatico non valida: {mode}

en: Invalid UpdateCheckMode: {mode}
it: Modalità di controllo aggiornamento non valida: {mode}

en: Invalid VercodeOperation: {field}
it: VercodeOperation non valido: {field}

en: Invalid VercodeOperation: {invalid_ops}
it: VercodeOperation non valido: {invalid_ops}

en: Invalid application ID {appid}
it: ID applicazione non valida {appid}

en: Invalid boolean '%s'
it: Valore booleano '%s' non valido

en: Invalid bulleted list
it: Elenco puntato non valido

en: Invalid name for published file: %s
it: Nome non valido per il file pubblicato: %s

en: Invalid ndk: entry in build: "{ndk}"
it: nkd non valido: entry nella compilazione: "{ndk}"

en: Invalid redirect to non-HTTPS: {before} -> {after}
it: Reindirizzamento non valido a non HTTPS: {before} -> {after}

en: Invalid scrlib metadata: '{file}' does not exist
it: Metadati scrlib non validi: '{file}' non esiste

en: Invalid srclib metadata: could not parse '{file}'
it: Metadati srclib non validi: impossibile analizzare '{file}'

en: Invalid srclib metadata: unknown key '{key}' in '{file}'
it: Metadati srclib non validi: chiave sconosciuta '{key}' in '{file}'

en: JAR signature failed to verify: {path}
it: Impossibile verificare la firma JAR: {path}

en: JAR signature verified: {path}
it: Firma JAR verificata: {path}

en: Java JAR file
it: File JAR Java

en: Java JDK not found! Install in standard location or set java_paths!
it: Java JDK non trovato! Installa nella posizione standard o imposta java_paths!

en: Java compiled class
it: Classe compilata in Java

en: Java jarsigner not found! Install in standard location or set java_paths!
it: Java jarsigner non trovato! Installa nella posizione standard o imposta java_paths!

en: Javascript in HTML src attributes
it: Javascript negli attributi HTML src

en: Keeping failed build "{apkfilename}"
it: Mantenimento della build fallita "{apkfilename}"

en: Keystore for signing key:
it: Keystore per la firma della chiave:

en: Last used commit '{commit}' looks like a tag, but UpdateCheckMode is '{ucm}'
it: L'ultimo commit utilizzato '{commit}' sembra un tag, ma UpdateCheckMode è '{ucm}'

en: Liberapay donation methods belong in the Liberapay: field
it: I metodi di donazione di Liberapay appartengono al campo Liberapay

en: List files that would be reformatted (dry run)
it: Elenca i file che verrebbero riformattati (simulazione)

en: Locale included in f-droid.org URL
it: Locale incluso in f-droid.org URL

en: Make the build stop on exceptions
it: Interrompere la compilazione sulle eccezioni

en: Malformed repository mirrors.
it: Mirror del repository malformati.

en: Malformed serverwebroot line:
it: Riga del serverwebroot malformata:

en: Max recursion depth in ZIP file reached: %s
it: Raggiunta la massima profondità di ricorsione nel file ZIP: %s

en: Mirror the full repo and archive, all file types.
it: Rispecchiare il repository completo e l'archivio, tutti i tipi di file.

en: Missing output directory
it: Directory di output mancante

en: Moving Anti-Features declarations to localized files:
it: Spostamento delle dichiarazioni di Anti-Features nei file localizzati:

en: Neither "repo_pubkey" nor "keystorepass" set in config.yml
it: Né "repo_pubkey" o "keystorepass" sono stati impostati in config.yml

en: No APK for package: %s
it: Nessun APK per il pacchetto: %s

en: No Android SDK found!
it: Android SDK non trovato!

en: No attached devices found
it: Nessun dispositivo collegato trovato

en: No fingerprint in URL.
it: Nessuna impronta digitale nell'URL.

en: No git submodules available
it: Nessun sottomodulo git disponibile

en: No gradle project could be found. Specify --subdir?
it: Nessun progetto gradle è stato trovato. Specificare --subdir?

en: No information found.
it: Nessun informazione trovata.

en: No matching tags found
it: Nessuna etichetta corrispondente trovata

en: No minimum SDK version found in {0}, using default (3).
it: Nessuna versione minima dell'SDK trovata in {0}, viene usata la predefinita (3).

en: No need to specify that the app is Free Software
it: Non è necessario specificare che l'app è un Software Libero

en: No need to specify that the app is for Android
it: Non c'è bisogno di specificare che l'applicazione è per Android

en: No option set! Edit your config.yml to set at least one of these:
it: Nessuna opzione impostata! Modifica il tuo config.yml per impostare almeno uno di questi:

en: No packages specified
it: Nessun pacchetto specificato

en: No signed APK available for %s
it: Nessun APK firmato disponibile per %s

en: No signed output directory - nothing to do
it: Nessuna directory di output firmata - niente da fare

en: No signing certificates found in {path}
it: Nessun certificato di firma trovato in {path}

en: No such package: %s
it: Nessun pacchetto di questo tipo: %s

en: No such versionCode {versionCode} for app {appid}
it: Nessun versionCode di questo tipo {versionCode} per l'app {appid}

en: No tags found
it: Nessuna etichetta trovata

en: No unsigned directory - nothing to do
it: Nessuna directory non firmata - niente da fare

en: Not a valid size definition: "{}"
it: Definizione di dimensione non valida: "{}"

en: Nothing to do
it: Niente da fare

en: Nothing to do for {appid}.
it: Niente da fare per {appid}.

en: Now set these in config.yml:
it: Ora imposta i seguenti campi in config.yml:

en: OBB file has newer versionCode({integer}) than any APK:
it: Il file OBB ha un versionCode più recente ({integer}) di qualsiasi APK:

en: OBB filename must start with "main." or "patch.":
it: Il nome del file OBB deve iniziare con "main." o "patch.":

en: OBB's packagename does not match a supported APK:
it: Il nome del pacchetto di OBB non corrisponde a un APK supportato:

en: Offline machine, skipping git mirror generation until `fdroid deploy`
it: Macchina offline, saltando la generazione del mirror git fino a quando `fdroid deploy`

en: Only PNG and JPEG are supported for graphics, found: {path}
it: Solo PNG e JPEG sono supportati per la grafica, trovati: {path}

en: Only print differences with the Play Store
it: Stampa solo le differenze con il Play Store

en: Only process apps with auto-updates
it: Elabora solo app con aggiornamenti automatici

en: OpenCollective donation methods belong in the OpenCollective: field
it: I metodi di donazione di OpenCollective appartengono al campo OpenCollective

en: Options
it: Opzioni

en: Output JSON report to file named after APK.
it: Rapporto di uscita JSON al file chiamato dopo APK.

en: Output JSON to stdout.
it: Invia l'output del JSON allo stdout.

en: Outputting JSON
it: Output di JSON

en: Overall license of the project.
it: Licenza generale del progetto.

en: Overriding blank versionName in {apkfilename} from metadata: {version}
it: Sostituzione di versionName vuoto in {apkfilename} dai metadati: {version}

en: Package "{appid}" already exists
it: Pacchetto "{appid}" già esistente

en: Parsing manifest at '{path}'
it: Analisi del manifesto in '{path}'

en: Password required with username
it: Password richiesta con nome utente

en: Path to main Android project subdirectory, if not in root.
it: Percorso alla sottodirectory principale del progetto Android, se non in root.

en: Path to the Android SDK (sometimes set in ANDROID_HOME)
it: Percorso per l'SDK Android (a volte impostato in ANDROID_HOME)

en: Path to the git repo to use as the log
it: Percorso del repository git da utilizzare come registro

en: Path to the keystore for the repo signing key
it: Percorso del keystore per la chiave di firma del repository

en: Print the secret variable to the terminal for easy copy/paste
it: Stampa la variabile segreta sul terminale per un facile copia/incolla

en: Problem with ZIP file: %s, error %s
it: Problema con il file ZIP: %s, errore %s

en: Problem with xml at '{path}'
it: Problema con xml in '{path}'

en: Process auto-updates
it: Elabora gli aggiornamenti automatici

en: Processing {apkfilename}
it: Elaborazione di {apkfilename}

en: Processing {appid}
it: Elaborazione di {appid}

en: Produce human-readable XML/JSON for index files
it: Produci XML/JSON leggibili dagli utenti per i file di indice

en: Project URL to import from.
it: URL del progetto da cui importare.

en: Punctuation should be avoided
it: La punteggiatura dovrebbe essere evitata

en: Push the log to this git remote repository
it: Esegui il push del log in questo repository git remoto

en: Pushing binary transparency log to {url}
it: Invio del log di trasparenza binaria su {url}

en: Pushing to {url}
it: Spingere a {url}

en: Quickly start a new repository
it: Crea velocemente un nuovo repository

en: Read all the metadata files and exit
it: Leggi tutti i file di metadati ed esci

en: Reading '{config_file}'
it: Lettura di '{config_file}'

en: Reading packageName/versionCode/versionName failed, APK invalid: '{apkfilename}'
it: Lettura di packageName/versionCode/ ersionName non riuscita, APK non valido: '{apkfilename}'

en: Reading packageName/versionCode/versionName failed,APK invalid: '{apkfilename}'
it: Lettura di packageName/versionCode/versionName non riuscita, APK non valido: '{apkfilename}'

en: Reading {apkfilename} from cache
it: Lettura di {apkfilename} dalla cache

en: Removing specified files
it: Rimozione dei file specificati

en: Removing {path}"
it: Rimozione di {path}"

en: Rename APK files that do not match package.name_123.apk
it: Rinomina i file APK che non corrispondono a package.name_123.apk

en: RepoTrunk update mode only makes sense in git-svn repositories
it: La modalità di aggiornamento RepoTrunk ha senso solo nei repository git-svn

en: Reset and create a brand new build server, even if the existing one appears to be ok.
it: Reimposta e crea un nuovo server di compilazione, anche se quello esistente sembra essere ok.

en: Resigning {apkfilename} with provided debug.keystore
it: Firmando di nuovo {apkfilename} con il debug.keystore fornito

en: Resize all the icons exceeding the max pixel size and exit
it: Ridimensiona tutte le icone che superano la dimensione massima dei pixel ed esci

en: Restrict output to warnings and errors
it: Limita l'output ad avvisi ed errori

en: Rewrite all the metadata files
it: Riscrivi tutti i file di metadati

en: Rewriting '{appid}'
it: Riscrittura di "{appid}"

en: Run on git repo that has uncommitted changes
it: Esegui su repository git con modifiche non salvate

en: Run rewritemeta to fix formatting
it: Esegui rewritemeta per correggere la formattazione

en: Running first pass with MD5 checking disabled
it: Esecuzione del primo passaggio con controllo MD5 disabilitato

en: Running wget in {path}
it: Esecuzione di wget in {path}

en: SHA-256 of {url} does not match entry!
it: Lo SHA-256 di {url} non corrisponde alla voce!

en: Scan the resulting APK(s) for known non-free classes.
it: Scansiona gli APK risultanti per le classi non libere note.

en: Scan the source code of a package
it: Scansiona il codice sorgente di un pacchetto

en: Scanner found {count} problems in {apk}
it: Lo scanner ha trovato {count} problemi in {apk}

en: Scanner found {count} problems in {appid}:
it: Scanner trovato {count} problemi in {appid}:

en: Scanner found {count} problems in {appid}:{versionCode}:
it: Scanner trovato {count} problemi in {appid}: {versionCode}:

en: Scanner found {} problem | Scanner found {} problems
it[0]: Scanner trovato {} problema
it[1]: Scanner trovato {} problemi

en: Scanning APK with dexdump for known non-free classes.
it: Scansiona gli APK con apkanalyzer per le classi note non libere.

en: Set NDK {release} ({version}) up
it: Impostare NDK {release} ({version})

en: Set clock to that time using:
it: Imposta l'orologio a quell'ora usando:

en: Set maximum releases in repo before older ones are archived
it: Imposta le versioni massime in repo prima che quelle più vecchie vengano archiviate

en: Set open file limit to {integer}
it: Imposta il limite di file aperto su {integer}

en: Set up an app build for a nightly build repo
it: Impostare una build di app per un repository di build notturno

en: Setting open file limit failed:
it: Impostazione del limite di file aperto non riuscita:

en: Setting {0} sec timeout for this build
it: Impostazione del timeout {0} sec per questa build

en: Sign and place packages in the repo
it: Firma e metti i pacchetti nel repository

en: Sign indexes created using update --nosign
it: Firma gli indici creati con update --nosign

en: Skip scanning the source code for binaries and other problems
it: Salta la scansione del codice sorgente per i binari e altri problemi

en: Skipping '{apkfilename}' with invalid signature!
it: Saltare '{apkfilename} con firma non valida!

en: Skipping GitLab Pages mirror because the repo is too large (>%.2fGB)!
it: Saltando il mirror di GitLab Pages perché la repo è troppo grande (>%.2fGB)!

en: Skipping index generation for {appid}
it: Saltare la generazione dell'indice per {appid}

en: Skipping {apkfilename} with invalid signature!
it: Saltare {apkfilename} con firma non valida!

en: Skipping {appid}: disabled
it: Saltare {appid}: disabilitato

en: Specify a local folder to sync the repo to
it: Specificare una cartella locale in cui sincronizzare il repository

en: Specify an identity file to provide to SSH for rsyncing
it: Specificare un file di identità da fornire a SSH per rsyncing

en: Specify which debug keystore file to use.
it: Specificare quale file keystore di debug utilizzare.

en: Spew out even more information than normal
it: Vomitare ancora più informazioni del normale

en: Stripping mystery signature from {apkfilename}
it: Riduzione della firma misteriosa da {apkfilename}

en: Summary '%s' is just the app's name
it: Riepilogo "%s" è solo il nome dell'app

en: Summary of length {length} is over the {limit} char limit
it: Riepilogo di length {length} supera il limite di caratteri {limit}

en: System clock is older than date in {path}!
it: L'orologio di sistema è più vecchio della data in {path}!

en: Tags update mode only works for git, hg, bzr and git-svn repositories currently
it: La modalità di aggiornamento dei tag attualmente funziona solo per i repository git, hg, bzr e git-svn

en: Tags update mode used in git-svn, but the repo was not set up with tags
it: Modalità di aggiornamento dei tag utilizzata in git-svn, ma il repo non è stato configurato con i tag

en: Test mode - put output in the tmp directory only, and always build, even if the output already exists.
it: Modalità test - mette l'output solo nella directory tmp, e costruisce sempre, anche se l'output esiste già.

en: The OBB version code must come after "{name}.":
it: Il codice della versione OBB deve venire dopo "{name}":

en: The base URL for the repo to log (default: https://f-droid.org)
it: L'URL di base per il repo da registrare (predefinito: https://f-droid.org)

en: The directory to write the mirror to
it: La directory in cui scrivere il mirror

en: The file to be included in the repo (path or glob)
it: Il file da includere nel repo (percorso o glob)

en: The repository's fingerprint does not match.
it: L'impronta digitale del repository non corrisponde.

en: The root dir for local_copy_dir "{path}" does not exist!
it: La directory principale per local_copy_dir "{path}" non esiste!

en: There is a keyalias collision - publishing halted
it: C'è una collisione keyalias - pubblicazione interrotta

en: These are the apps that have been archived from the main repo.
it: Queste sono le applicazioni che sono state archiviate dal repo principale.

en: This is a repository of apps to be used with F-Droid. Applications in this repository are either official binaries built by the original application developers, or are binaries built from source by the admin of f-droid.org using the tools on https://gitlab.com/fdroid.
it: Questo è un repository di applicazioni da utilizzare con F-Droid. Le applicazioni in questo repository sono o binari ufficiali compilati dagli sviluppatori dell'applicazione originale, o sono binari compilati dai sorgenti dall'amministratore di f-droid.org usando gli strumenti su https://gitlab.com/fdroid.

en: This repo already has local metadata: %s
it: Questo repo ha già metadati locali: %s

en: To complete the setup, add your APKs to "%s"
    then run "fdroid update -c; fdroid update".  You might also want to edit
    "config.yml" to set the URL, repo name, and more.  You should also set up
    a signing key (a temporary one might have been automatically generated).
    
    For more info: https://f-droid.org/docs/Setup_an_F-Droid_App_Repo
    and https://f-droid.org/docs/Signing_Process
it: Per completare la configurazione, aggiungi i tuoi APKs a "%s",
    poi esegui "fdroid update -c; fdroid update".  Puoi anche modificare
    "config.yml" per impostare URL, nome del repo e altro.  Dovresti anche creare
    una chiave di firma (ne può essere stata generata una temporanea in automatico).
    
    Per altre info: https://f-droid.org/docs/Setup_an_F-Droid_App_Repo
    e https://f-droid.org/docs/Signing_Process

en: To use awsbucket, awssecretkey and awsaccesskeyid must also be set in config.yml!
it: Per usare awsbucket, awssecretkey e awsaccesskeyid devono essere impostati anche in config.yml!

en: URL must start with https:// or http://
it: L'URL deve iniziare con https:// o http://

en: URL shorteners should not be used
it: Gli accorciatori di URL non dovrebbero essere usati

en: URL {url} in Description: {error}
it: URL {url} in Descrizione: {error}

en: Unexpected license tag "{}"! Only use FSF or OSI approved tags from https://spdx.org/license-list
it: Tag di licenza inaspettato "{}"! Usare solo tag approvati da FSF o OSI da https://spdx.org/license-list

en: Unexpected license tag "{}"! Only use license tags configured in your config file
it: Tag di licenza inaspettato "{}"! Usa solo i tag di licenza configurati nel tuo file di configurazione

en: Unexpected symlink target: {link} -> {target}
it: Destinazione collegamento simbolico inattesa: {link} -> {target}

en: Unknown entry {key} in {configname}
it: Voce sconosciuta {key} in {configname}

en: Unknown exception found!
it: Eccezione sconosciuta trovata!

en: Unknown file '{filename}' in build '{versionName}'
it: File sconosciuto '{filename}' nella build '{versionName}'

en: Unknown metadata format: %s
it: Formato di metadati sconosciuto: %s

en: Unknown metadata format: {path} (use: *.yml)
it: Formato dei metadati sconosciuto: {path} (usa: *.yml)

en: Unknown version of aapt, might cause problems:
it: Versione sconosciuta di aapt, potrebbe causare problemi:

en: Unnecessary leading space
it: Spazio iniziale non necessario

en: Unnecessary trailing space
it: Spazio finale non necessario

en: Unrecognised app field '{fieldname}' in '{path}'
it: Campo dell'app non riconosciuto '{fieldname}' in '{path}'

en: Unrecognised build flag '{build_flag}' in '{path}'
it: Flag di costruzione non riconosciuto '{build_flag}' in '{path}'

en: Unsupported file type "{extension}" for repo graphic
it: Tipo di file non supportato "{extension}" per la grafica del repo

en: Unsupported graphics file found: {path}
it: Trovato un file grafico non supportato: {path}

en: Unused extlib at %s
it: Extlib inutilizzata a %s

en: Unused file at %s
it: File inutilizzato a %s

en: Unused scandelete path: %s
it: Percorso scandelete non utilizzato: %s

en: Unused scanignore path: %s
it: Percorso scanignore non utilizzato: %s

en: Unzipping to %s
it: Decomposizione in %s

en: Update repo information for new packages
it: Aggiorna le informazioni del repository coi nuovi pacchetti

en: Update the binary transparency log for a URL
it: Aggiorna il log di trasparenza binario con un nuovo URL

en: UpdateCheckData has invalid URL: {url}
it: UpdateCheckData ha un URL non valido: {url}

en: UpdateCheckData must match the version code as integer (\d or [0-9]): {codeex}
it: UpdateCheckData deve corrispondere al codice di versione come intero (\d o [0-9]): {codeex}

en: UpdateCheckData must use HTTPS URL: {url}
it: UpdateCheckData deve usare l'URL HTTPS: {url}

en: UpdateCheckData not a valid URL: {url}
it: UpdateCheckData non è un URL valido: {url}

en: UpdateCheckMode is set but it looks like checkupdates hasn't been run yet.
it: UpdateCheckMode impostato ma sembra che checkupdates non sia ancora stato eseguito.

en: UpdateCheckName is set to the known application ID, it can be removed
it: UpdateCheckName è impostato sull'ID dell'applicazione nota, può essere rimosso

en: Uploading {apkfilename} to androidobservatory.org
it: Caricamento di {apkfilename} su androidobservatory.org

en: Uploading {apkfilename} to virustotal
it: Caricamento di {apkfilename} su virustotal

en: Usage
it: Uso

en: Usage: %s
it: Utilizzo: %s

en: Use /HEAD instead of /master to point at a file in the default branch
it: Usare /HEAD invece di /master per puntare a un file nel ramo predefinito

en: Use `fdroid update -c` to create it.
it: Usa `fdroid update -c` per crearlo.

en: Use build server
it: Utilizzare il build server

en: Use date from APK instead of current time for newly added APKs
it: Usa la data dell'APK invece dell'ora corrente per gli APK aggiunti di recente

en: Using "{path}" for configuring s3cmd.
it: Usare "{path}" per configurare s3cmd.

en: Using APK Signature v2
it: Usare la firma APK v2

en: Using APK Signature v3
it: Usare la firma APK v3

en: Using Java's jarsigner, not recommended for verifying APKs! Use apksigner
it: Utilizzando jarsigner di Java, non raccomandato per verificare APK! Utilizzare apksigner

en: Using androguard from "{path}"
it: Usando androguard da "{path}"

en: Using blank dictionary instead of contents of {path}!
it: Utilizzo di un dizionario vuoto al posto del contenuto di {path}!

en: Using existing keystore "{path}"
it: Utilizzando il keystore esistente "{path}"

en: Using s3cmd to sync with: {url}
it: Utilizzando s3cmd per sincronizzare con: {url}

en: Valid commands are:
it: I comandi validi sono:

en: Verify against locally cached copy rather than redownloading.
it: Anziché scaricare di nuovo, verifica con la copia memorizata nella cache locale.

en: Verify the integrity of downloaded packages
it: Verifica l'integrità dei pacchetti scaricati

en: Verifying index signature:
it: Verifica della firma dell'indice:

en: VirusTotal API key cannot upload files larger than 32MB, use {url} to upload {path}.
it: La chiave API di VirusTotal non può caricare file più grandi di 32MB, usa {url} per caricare {path}.

en: Warn about possible metadata errors
it: Avvisa riguardo possibili errori nei metadati

en: When configured for signed indexes, create only unsigned indexes at this stage
it: Se configurato per indici firmati, crea solo indici senza segno in questa fase

en: When linting the entire repository yamllint is disabled by default. This option forces yamllint regardless.
it: Quando linting l'intero repository yamllint è disabilitato per impostazione predefinita. Questa opzione costringe yamllint a prescindere.

en: X.509 'Distinguished Name' used when generating keys
it: X.509 'Distinguished Name' usato quando si generano le chiavi

en: You can use ANDROID_HOME to set the path to your SDK, i.e.:
it: Potete usare ANDROID_HOME per impostare il percorso del vostro SDK, cioè:

en: ZIP file archive
it: Archivio di file ZIP

en: adding IdentityFile to {path}
it: aggiungendo IdentityFile a {path}

en: adding to {name}: {path}
it: aggiungendo a {name}: {path}

en: ambiguous option: %(option)s could match %(matches)s
it: opzione ambigua: %(option)s potrebbe corrispondere a %(matches)s

en: ambiguous option: %s (%s?)
it: opzione ambigua: %s (%s?)

en: apksigner not found! Cannot sign or verify modern APKs
it: apksigner non trovato! Impossibile firmare o verificare gli APK moderni

en: apksigner not found, it's required for signing!
it: apksigner non trovato, è necessario per la firma!

en: application ID of file to operate on
it: ID dell'applicazione del file su cui operare

en: application ID with optional versionCode in the form APPID[:VERCODE]
it: ID dell'applicazione con versionCode opzionale nella forma APPID[:VERCODE]

en: archive_url needs to end with /archive
it: archive_url deve terminare con /archive

en: argument "-" with mode %r
it: argomento " -" con la modalità %r

en: argument %(argument_name)s: %(message)s
it: argomento %(argument_name)s: %(message)s

en: attempting bare SSH connection to test deploy key:
it: tentativo di connessione SSH nuda per testare la chiave di distribuzione:

en: can not parse scrlib spec (not a string): '{}'
it: impossibile analizzare le specifiche scrlib (non una stringa): '{}'

en: can't open '%(filename)s': %(error)s
it: impossibile aprire '%(filename)s': %(error)s

en: can't open non-https url: '{};
it: impossibile aprire l'url non-https: '{};

en: cannot find required srclibs: "{path}"
it: impossibile trovare srclibs richiesto: "{path}"

en: cannot have multiple subparser arguments
it: impossibile avere più argomenti subparser

en: cannot merge actions - two groups are named %r
it: impossibile unire le azioni : due gruppi sono denominati %r

en: cannot publish update, did you set the deploy key?
it: non può pubblicare l'aggiornamento, avete impostato la chiave di distribuzione?

en: cloning {url}
it: clonazione {url}

en: commands from plugin modules:
it: dai moduli dei plugin:

en: complex
it: complesso

en: conflicting option string: %s | conflicting option strings: %s
it[0]: stringa di opzioni in conflitto: %s
it[1]: stringhe di opzioni in conflitto: %s

en: conflicting subparser alias: %s
it: alias subparser in conflitto: %s

en: conflicting subparser: %s
it: subparser in conflitto: %s

en: could not parse '{path}'
it: non ha potuto analizzare '{path}'

en: could not parse srclib spec (no ref specified): '{}'
it: non ha potuto analizzare la specifica srclib (nessun riferimento specificato): '{}'

en: could not parse srclib spec (too many '@' signs): '{}'
it: non ha potuto analizzare la specifica srclib (troppi segni '@'): '{}'

en: created {path}
it: creato {path}

en: current version is newer: old vercode={old}, new vercode={new}
it: la versione attuale è più recente: old vercode={old}, new vercode={new}

en: deleting: repo/{apkfilename}
it: cancellazione: repo/{apkfilename}

en: deployed process log {path} to {dest}
it: log di processo distribuito {path} a {dest}

en: dest= is required for options like %r
it: dest= è richiesto per opzioni come %r

en: downloading '{}'
it: scaricando '{}'

en: downloading scanner signatures from '{}' failed
it: scaricamento delle firme dello scanner da '{}' fallito

en: executable binary, possibly code
it: binario eseguibile, eventualmente codice

en: expected %s argument | expected %s arguments
it[0]: atteso %s argomento
it[1]: atteso %s argomenti

en: expected at least one argument
it: si aspettava almeno un argomento

en: expected at most one argument
it: atteso al massimo un argomento

en: expected one argument
it: atteso un argomento

en: fetch the latest version of signatures from the web
it: recupera l'ultima versione delle firme dal web

en: floating-point
it: in virgola mobile

en: force metadata errors (default) to be warnings, or to be ignored.
it: forza gli errori di metadati (predefinito) come avvisi, o da ignorare.

en: git svn clone failed
it: git svn clone fallito

en: gzip file archive
it: archivio file gzip

en: ignored explicit argument %r
it: ignorava l'argomento esplicito %r

en: index-v1 must have a signature, use `fdroid signindex` to create it!
it: index-v1 deve avere una firma, usa `fdroid signindex` per crearla!

en: index-v2 must have a signature, use `fdroid signindex` to create it!
it: index-v2 deve avere una firma, usa `fdroid signindex` per crearla!

en: integer
it: intero

en: invalid %(type)s value: %(value)r
it: valore %(type)s non valido: %(value)r

en: invalid choice: %(value)r (choose from %(choices)s)
it: scelta non valida: %(value)r (scegliere tra %(choices)s)

en: invalid conflict_resolution value: %r
it: valore di risoluzione dei conflitti non valido: %r

en: invalid option string %(option)r: must start with a character %(prefix_chars)r
it: stringa di opzioni non valida %(option)r: deve iniziare con un carattere %(prefix_chars)r

en: ipfs_cid not found, skipping CIDv1 generation
it: ipfs_cid non trovato, salto la generazione di CIDv1

en: latest build recipe is newer: old vercode={old}, new vercode={new}
it: l'ultima ricetta di compilazione è più recente: vecchio vercode={old}, nuovo vercode={new}

en: local_copy_dir does not end with "fdroid", perhaps you meant: "{path}"
it: local_copy_dir not finisce con "fdroid", forse intendevi: "{path}"

en: local_copy_dir must be an absolute path!
it: local_copy_dir deve essere un percorso assoluto!

en: local_copy_dir must be directory, not a file!
it: local_copy_dir deve essere una cartella, non un file!

en: mirror '%s' does not end with 'fdroid'!
it: il mirror '%s' non finisce con 'fdroid'!

en: mutually exclusive arguments must be optional
it: gli argomenti che si escludono a vicenda devono essere opzionali

en: next {name} cache update due in {time}
it: prossimo aggiornamento cache {name} tra {time}

en: no "icon" in {appid}
it: nessuna "icona" in {appid}

en: no APK supplied
it: nessun APK fornito

en: no such option: %s
it: opzione inesistente: %s

en: no version info found!
it: nessuna informazione sulla versione è stata trovata!

en: no version information found
it: nessuna informazione sulla versione trovata

en: not allowed with argument %s
it: non consentito con argomento %s

en: one of the arguments %s is required
it: uno degli argomenti %s è richiesto

en: only accepts strings, lists, and tuples
it: accetta solo stringhe, liste e tuple

en: option %s: If you really want to install all the signed apps, use --all
it: opzione %s: Se volete davvero installare tutte le app firmate, usate --all

en: option %s: invalid %s value: %r
it: opzione %s: valore %s non valido: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
it: opzione %s: scelta non valida: %r (scegliere da %s)

en: option -%s not recognized
it: opzione -%s non riconosciuta

en: option -%s requires argument
it: l'opzione -%s richiede degli argomenti

en: option --%s must not have an argument
it: l'opzione --%s non deve avere argomenti

en: option --%s not a unique prefix
it: l'opzione --%s non ha un prefisso univoco

en: option --%s not recognized
it: opzione --%s non riconosciuta

en: option --%s requires argument
it: l'opzione --%s richiede un argomento

en: optional arguments
it: argomenti facoltativi

en: options
it: opzioni

en: overwriting existing {path}
it: sovrascrivendo il {path} esistente

en: positional arguments
it: argomenti posizionali

en: process log deploy {path} to {dest} failed!
it: processo log deploy {path} a {dest} fallito!

en: reference binary missing signature
it: binario di riferimento senza firma

en: refuse downloading via insecure HTTP connection (use HTTPS or specify --no-https-check): {apkfilename}
it: rifiuta il download tramite connessione HTTP insicura (usa HTTPS o specifica --no-https-check): {apkfilename}

en: repo_icon "repo/icons/%s" does not exist, generating placeholder.
it: repo_icon "repo/icons/%s" non esiste, genera un segnaposto.

en: repo_url needs to end with /repo
it: Il repo_url deve terminare con /repo

en: ruamel.yaml not installed, can not write metadata.
it: ruamel.yaml non installato, non può scrivere metadati.

en: s3cmd sync indexes {path} to {url} and delete
it: s3cmd sincronizza gli indici {path} con {url} e cancella

en: scanner cache is malformed! You can clear it with: '{clear}'
it: la cache dello scanner è malformata! Puoi svuotarla con: '{clear}'

en: shared library
it: libreria condivisa

en: show program's version number and exit
it: mostra il numero di versione del programma ed esci

en: show this help message and exit
it: mostra questo messaggio di aiuto ed esci

en: signed APK, either a file-path or HTTPS URL.
it: APK firmato, un percorso di file o un URL HTTPS.

en: skip deploying full build logs: log content is empty
it: saltare la distribuzione dei log di compilazione completi: il contenuto del log è vuoto

en: skip deploying full build logs: not enabled in config
it: saltare la distribuzione dei log di compilazione completi: non abilitato nella configurazione

en: skipping source tarball: {path}
it: saltare il tarball di origine: {path}

en: srclibs missing name and/or @
it: srclibs manca il nome e/o @

en: static library
it: libreria statica

en: supplied reference binary has allowed signer {signer}
it: il binario di riferimento fornito ha il firmatario autorizzato {signer}

en: the following arguments are required: %s
it: i seguenti argomenti sono obbligatori: %s

en: unexpected option string: %s
it: stringa di opzioni inaspettata: %s

en: unknown parser %(parser_name)r (choices: %(choices)s)
it: parser sconosciuto %(parser_name)r (scelte: %(choices)s)

en: unrecognized arguments: %s
it: argomenti sconosciuti: %s

en: unsafe permissions on '{config_file}' (should be 0600)!
it: permessi su "{config_file}" insicuri (dovrebbero essere 0600)!

en: usage:
it: utilizzo:

en: using Apache libcloud to sync with {url}
it: utilizzando Apache libcloud per sincronizzare con {url}

en: virustotal.com is rate limiting, waiting to retry...
it: virustotal.com sta limitando il tasso, in attesa di riprovare...

en: {0} app, {1} key aliases | {0} apps, {1} key aliases
it[0]: {0} app, {1} alias chiave
it[1]: {0} applicazioni, {1} alias chiave

en: {apkfilename} ({appid}) has no metadata!
it: {apkfilename} ({appid}) non ha metadati!

en: {apkfilename} has multiple {name} files, looks like Master Key exploit!
it: {apkfilename} ha più file {name}, sembra un exploit di Master Key!

en: {apkfilename}'s AndroidManifest.xml has a bad date:
it: L'AndroidManifest.xml di {apkfilename} ha una data non corretta:

en: {appid} does not have a name! Using application ID instead.
it: {appid} non ha un nome! Usa invece l'ID dell'applicazione.

en: {appid} from {path} is not a valid Android application ID!
it: {appid} da {path} non è un ID di applicazione Android valido!

en: {appid} from {path} is not a valid Java Package Name!
it: {appid} da {path} non è un nome di pacchetto Java valido!

en: {appid} has both APKs and files: {files}
it: {appid} ha sia APK che file: {files}

en: {appid} is missing {name}
it: {appid} manca {name}

en: {appid}: Unknown extlib {path} in build '{versionName}'
it: {appid}: extlib sconosciuto {path} nella build '{versionName}'

en: {appid}: no builds specified, running on current source state
it: {appid}: nessuna build specificata, in esecuzione sullo stato sorgente corrente

en: {appid}: {field} must be a '{type}', but it is a '{fieldtype}!'
it: {appid}:{field} deve essere un '{type}', ma è un '{fieldtype}!'

en: {appid}: {field} must be a '{type}', but it is a '{fieldtype}'!
it: {appid}: {field} deve essere un '{type}', ma è un '{fieldtype}'!

en: {build_flag} must be an integer, found: {value}
it: {build_flag} deve essere un intero, trovato: {value}

en: {build_flag} must be list or string, found: {value}
it: {build_flag} deve essere una lista o una stringa, trovato: {value}

en: {file} is blank or corrupt!
it: {file} è vuoto o corrotto!

en: {name} "{section}/icons/{path}" does not exist! Check "config.yml".
it: {name} "{section}/icons/{path}" non esiste! Controlla "config.yml".

en: {oldfile} is deprecated, use {newfile}
it: {oldfile} è deprecato, usa {newfile}

en: {path} already exists, ignoring import results!
it: {path} esiste già, ignorando i risultati dell'importazione!

en: {path} does not exist!  Create it by running:
it: {path} non esiste!  Crealo eseguendo:

en: {path} has bad file signature "{pattern}", possible Janus exploit!
it: {path} ha una cattiva firma di file "{pattern}", possibile exploit di Janus!

en: {path} is zero size!
it: {path} è di dimensioni zero!

en: {path} more than 200MB, manually upload: {url}
it: {path} più di 200MB, caricare manualmente: {url}

en: {url} does not end with "fdroid", check the URL path!
it: {url} non finisce con "fdroid", controlla il percorso dell'URL!

en: {url} does not start with "http"!
it: {url} non inizia con "http"!

en: {} build failed | {} builds failed
it[0]: {} costruzione fallita
it[1]: {} le costruzioni sono fallite

en: {} build succeeded | {} builds succeeded
it[0]: {} costruzione riuscita
it[1]: {} costruisce con successo
